Events & Results

Results 2022

Maria Erhart Trophy Winner: Bartosz Chmurski

Teams

Final results

Winners: Bridge24.Mixed:

Igor Chalupec, Danuta Kazmucha, Anna Sarniak, Bartosz Chmurski
Suvretta Managing Director: Mr. and Mrs Egli

Results 2020

Maria Erhart Trophy winners:

Mrs. Sabine Auken, Mr. Roy Welland

Teams, 20/21/22 January

Winners:

Zimmerman

From left to right: Mr. Martens, Mr. Zimmermann
Mrs & Mr Egli (Managers of the Suvretta Hotel and sponsors of the Suvretta trophy), Mr. Drijver, Mr. Brink

Second place:

Auken

Mrs. Auken, Mr. Welland, Mr. Bilde, Mr. Zia Mahmood

Third place:

JK

Mr. Drenkelford, Mr. Nyström, npc Mr. Kamras,
Mrs. Michielsen, Mr. Ventin

Final B winners (5th place)

Mrs. Sakr, Mr. Tchamitch, Mr. Pszczoła (Pepsi) (Mr. Wildavsky is missing)

Final:
Zimmermann vs Auken (28:13)

Semifinals:
Zimmermann vs. JK (19:14)
Setton vs. Auken (35:42)

Teams standings after 8 rounds

1 Zimmermann 118,65
2 Setton 110,64
3 Auken 103,72
4 JK 94,38
5 Wrang 90,56
6 Langer 90,16
7 Pepsi 84,22
8 Michalovski 80,15
9 Caroni 79,04
10 Parmeggiani 77,73
11 Bausback 76,04
12 Lenz 75,58
13 Ward 74,32
14 La Punt 72,41
15 Hashimoto 70,56
16 Borewicz 68,73
17 Jacini 57,51
18 Caesar 49,51
19 Pont 46,09

Overall after 12 rounds
Result 11 and 12

Hands session 3
Results round 9 and 10
Results round 11 and 12 by board
Results per board round 9 and 10

Session 2 hands

Teams results round 5 and 6
Teams results round 7 and 8

Results per board round 5 and 6
Results per board round 7 and 8

Session 1 hands
Teams results round 1 and 2
Teams results round 3 and 4

Results per board round 1 and 2
Results per board round 3 and 4

Open Pairs, 17/18/19 January

Winners of the Open: Adam Wildavsky and Haig Tchamitch

2nd in the Open: Zia Mahmood and Dennis Bilde

3rd in the Open: Y. Boychev and Ullrich Jahr

Overall Open Pairs after session 3

Rank Pair Average
1 Adam Wildavsky & Haig Tchamitch 61,97%
2 Zia Mahmood & Dennis Bilde 60,89%
3 Y. Boychev & Ullrich Jahr 57,87%
4 Nikolas Bausback & Robert 56,38%
5 Luciano Caroni & Bartlomej Igla 56,33%
6 Sabine Auken & Roy Welland 56,06%
7 Juan Carlos Ventin & Frederic Nyström 55,60%
8 Pony Nehmert & Fröhner 55,45%
9 John Linse & Harry Burmania 54,60%
10 Andrea Reim & Sebastian Reim 54,57%
11 Gower & Apteker 53,90%
12 Laurence Duc & Stephane Magnusson 53,88%
13 May Sakr & Jacek Pszczola 53,69%
14 Marion Michielsen & Herman Drenkelford 53,59%
15 Juan Pont & Jan Frey 53,37%
16 Darina Langer & Madeleine Gerstel 53,18%
17 Nicole Montovan & Bachar Abou Chanab 53,17%
18 Mme Vincent & Irene Saesseli 52,84%
19 Luca Parmeggiani & Alexandre Hayoz 52,47%
20 Elisabeth Wälchli & Fred Wrang 51,81%
21 Pieter Buijs & Hendrik de Hullu 51,65%
22 David Wrang & Thomas Wrang 51,58%
23 Mme Lindiger & Peter Erhart 51,39%
24 Steve Hamaoui & Luca Mattace Raso 51,11%
25 Hans Lamprecht & Francis Lang 50,76%
26 Guido Dubini & Gianni Curioni 50,57%
27 Kalita & Michalovski 49,91%
28 Anila & Luigi 49,72%
29 Carmelo Pennestri & Cedric Thompson 49,63%
30 Hilda Setton & Franceschetti 49,27%
31 Ruth Nikitine & Thomas Andersson 48,48%
32 Calmanovici & Hanif Zahir 48,44%
33 Igor Chalupec & Bartosz Chmurski 48,39%
34 Andrea Schöllkopf & Hans-Herman Gwinner 48,18%
35 Karin Caesar & Angelika Hederer 48,01%
36 Marek Borewicz & Niewiadomski 48,01%
37 Mme Smederevac & Erwin Otvosi 47,54%
38 Jan Kamras & Eric Laurant 46,90%
39 Maria Cristina Malavasi & Villani 46,70%
40 Suzanne Jung & Terry Maher 44,70%
41 Mme Vegh & Karancsi 43,65%
42 Beatrice Wild & Simon Wild 43,63%
43 Ferreira & Texeira 43,12%
44 Susanne Lenz & Fernando Piedra 42,81%
45 Mauro Corinaldi & Pietro Jacini 42,78%
46 Karl Hollmann & Göran Mattsson 42,23%
47 Peter Lenz & Yves Moulin 40,13%
48 Marieke Lejeune & Virginia Curmat 40,06%
49 George Hashimoto & Garczarek 39,84%
50 Mme Jenkins & Bart Bussink 39,09%

First session:
Session 1 hands records

Frequency Session 1 (html)
Frequencies session 1 (pdf)

Personal score session 1 Group B part 2
Personal score session 1 Group B part 1
Personal score session 1 Group a part 2
Personal score session 1 Group a part 1

Second session:
Session 2 hands records

Overall Results after session 2
Result session 2

Personal score session 2 Group B part 2
Personal score session 2 Group B part 1
Personal score session 2 Group A part 2
Personal score session 2 Group A part 1

Frequency Session 2 as html
Frequencies Session 2 as pdf

Third session:
Hands records session 3
Frequencies Open Pairs session 3
Session 3 results
Overall after session 3

Mixed Pairs, 15/16 January

Winners – Pony Nehmert & Fröhner

May Sakr & Jacek Pszczoła

Mme Bamehrez & Kattan

Final results:

1 Pony Nehmert & Fröhner 60,24%
2 May Sakr & Jacek Pszczola 59,98%
3 Mme Bamehrez & Kattan 59,31%
4 Karin Deilmann & Sebastian Reim 58,35%
5 Sabine Auken & Roy Welland 58,07%
6 Marion Michielsen & Herman Drenkelford 57,21%
7 Elisabeth Wälchli & Fred Wrang 55,25%
8 Fabienne Hoffmann & Frederic Nystr 55,23%
9 Hilda Setton & Franceschetti 54,18%
10 Mme Astrua & Lodovico Jacini 54,02%
11 Sanna Clemensson & Jan Kamras 53,59%
12 Mme Lindiger & Peter Erhart 53,12%
13 Paula Amstad & Bartlomej Igla 52,94%
14 Susanne Lenz & Fernando Piedra 52,46%
15 Maria Cristina Malavasi & Guido Dubini 51,90%
16 Madeleine Gerstel & Andrea Schöllkopf 51,30%
17 Nicole Montovan & Bachar Abou Chanab 51,14%
18 Angelika Hederer & Gokçe 51,11%
19 Suzanne Jung & Terry Maher 51,03%
20 Darina Langer & Hans-Herman Gwinner 49,79%
21 Laurence Duc & Stephane Magnusson 49,62%
22 Y Wipf & Nikolas Bausback 49,47%
23 Ruth Nikitine & Marek Borewicz 48,96%
24 Mme Zachovay & David Wrang 47,01%
25 Mme Curmat & Moulin 46,56%
26 Mme Jenkins & Bussink 45,62%
27 Beatrice Wild & Simon Wild 45,16%
28 Marieke Lejeune & Peter Lenz 43,76%
29 Maureen Weiman & Magnus Weiman 42,87%
30 Rita Schauer & Texeira 42,35%
31 Mme Streimelweger & Adelsberger 42,25%
32 Gisela Wittkampf & Adam Wildavsky 40,78%
33 Mme Smederevac & Erwin Otvosi 40,21%
34 Eva Hollmann & Karl Hollmann 37,84%
35 Mme Zingg & Ferreira 37,21%

Hands records first day
Hands records second day

Frequencies session 1 as pdf
Frequencies session 2 as pdf

Frequency Session 1 as html
Frequency Session 2 as html

Personal scores session 1 group A
Personal scores session 1 group B
Personal scores session 2 group A
Personal scores session 1 group B

Welcome Pairs, 13/14 January

Winners – Elisabeth Wälchli – Frederic Wrang

Second place – Karin Deilmann – Hakan GokçeThird place – Madame Weiman – Monsieur Weiman

Fourth place – Laurence Duc – Stephan Magnusson

1 16 Madame Elisabeth Wälchli – Monsieur Frederic Wrang 61.76
2 5 Madame Karin Deilmann – Monsieur Hakan Gokçe 59.7
3 19 Madame Weiman – Monsieur Weiman 58.67
4 15 Madame Laurence Duc – Monsieur Stephan Magnusson 56.79
5 10 Madame May Sakr – Monsieur Jacek Pszczola 56.72
6 14 Madame Nehmert – Monsieur Fröhner 54.87
7 8 Madame Nicole Montavon – Monsieur Bachar Abou Chanab 54.55
8 20 Monsieur Tchamitch – Monsieur Adam Wildavsky 54.18
9 22 Madame Bamehrez – Monsieur Kattan 53.69
10 6 Madame Paola O. Amstad – Monsieur Hans-Hermann Gwinner 53.55
11 4 Madame Susanne Lenz – Monsieur Fernando Piedra 52.5
12 7 Madame Ruth Nikitine – Monsieur Robert Egloff 52.35
13 17 Madame Angelika Hederer – Monsieur Sebastian Reim 51.95
14 24 Monsieur Bartlomiej Igla – Monsieur Peter Lenz 50.64
15 1 Madame Darina Langer – Monsieur Andrea Schoellkopf 49.41
16 18 Monsieur Hans Lamprecht – Monsieur Francis Lang 49.24
17 13 Madame Streimelweger – Monsieur Adelsberger 49.15
18 9 Madame Gisela Wittkampf – Madame Karen Wolf 48.52
19 26 Madame Yvonne Wipf – Monsieur Nikolas Bausback 47.08
20 11 Monsieur Ferreira – Monsieur Texeira 45.77
21 25 Madame Curmat – Monsieur Yves Moulin 43.9
22 23 Madame Rita Schauer – Madame Martina Zingg 43.56
23 3 Madame Bea Wild – Monsieur Simon Wild 40.34
24 12 Madame Jenkins – Monsieur Bussink 39.29
25 21 Madame Fabienne Hofmann – Madame Heidi Zurfluh 37.85
26 2 Madame Eva Hollman – Monsieur Karl Hollman 34.23

Hands records from welcome pairs first day 13.01.2020
Hands records from welcome pairs second day 14.01.2020
Personal scores Welcome tournament 2020 session 1
Personal scores Welcome tournament 2020 session 2

Results welcome 2020 session 1
Results welcome 2020 session 2

Final results welcome pairs 2020

All detailed results 2020 can be found here as well

Past Year’s Results

Video 70th anniversary

Produced by Urs Sägesser and Karin Deilmann in 2010